پشم شیشه

عایق های پشم شیشه (Glass Wool)

 

استاندارد: ASTM D3517

 glass wool I

 

پشم شیشه از جمله عایق های گرم بوده و ساختار الیافی و فیبری دارد. پشم شیشه معمولا از شیشه بازیافتی به همراه مقدار ماسه معمولی و رزین مخصوص ساخته می شود و مقاومت حرارتی بسیار خوبی از خود نشان می دهد. به دلیل ساختار بسیار مشابه پشم شیشه با پشم سنگ، استاندارد ASTM، در بسیاری از موارد، استاندارد مشترکی برای هر دو عایق های پشم سنگ و پشم شیشه درنطر گرفته و به طور خلاصه به آنها پشم های معدنی (Mineral Wool) می گوید. پشم شیشه در اقطاع مختلف از جمله لوله ای، فله ای، پتویی و لحافی در بازار عرضه می شود و یکی از پرکابردترین انواع عایق های گرم محسوب می شود.

پشم شیشه نیز، مانند پشم سنگ، ساختار الیافی و فیبری دارد که هوا درون خود حبس کرده و خاصیت ارتجاعی به آن می دهد. این ساختار، باعث می شود که پشم شیشه خواص آکوستیک خوبی از خود نشان دهد و می توان از پشم شیشه به عنوان عایق صوتی نیز استفاده کرد.

 

مشخصات عایق های پشم شیشه

مشخصه فیزیکی

توضیح

واحد

استاندارد

ساختار

الیافی و فیبری

-

-

رنگ

زرد تیره – زرد کروماتیکی

-

-

بو

بی بو

-

ASTM E679

چگالی

10 ̴ 100

[Kg/m3]

ASTM D1622

انعطاف پذیری

انعطاف پذیر

-

ASTM C209

استحکام فشاری

بستگی به چگالی دارد

Pa – [N/m2]

ASTM C 165 – C1621

محدوده دمای کاری

[-100] ̴ [+450]

[0C]

ASTM D3517

ضریب نفوذ رطوبت

N/A

Perm

ASTM E96

ضریب جذب رطوبت

N/A

% W/W

ASTM E96

ضریب انتقال حرارت در 240C

0.032

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

ضریب انتقال حرارت در 1000C

0.044

[W/m.0C]

ASTM C518 – ASTM C335

مقاومت در مقابل UV

خوب

-

ASTM D1171

انتشار اشتعال سطحی

Class 1

-

ASTM E84 - BS 476 Part 7

مقاومت شیمیایی

خوب

-

-

 

مانند هر ماده دیگری در طبیعت، ضریب انتقال حرارت پشم شیشه نیز با افزایش دما افزایش یافته و از مقاومت حرارتی آن کاسته می شود. نمودار زیر نرخ تغیرات ضریب انتقال حرارت پشم شیشه را با افزایش دما نشان می دهد. توجه شود که واحد ضریب انتقال حرارت BtU است.

fiberglass-insulation-k-value-diagram vs temperature

 

کاربری پشم شیشه

-          عایق گرم، مناسب برای عایق کاری خطوط لوله گرم، تانک ها و مخازن، دیگ های بخار، سیستم های سرمایش و گرمایش

-          مناسب برای عایق کاری های حجیم

-          استفاده در کانال های هوای از پیش عایق شده

-          کاربری های مختلف صنعتی و ساختمانی

-          استفاده در ساندویچ پنل

 

مزایای پشم شیشه

-          چگالی های متنوع

-          سبک

-          نصب آسان

-          مقاوم در مقابل آتش سوزی و ضریب انتشار دود و آتش بسیار کم

-          ساختار الیافی پشم شیشه، مانند پشم سنگ، خواص عایق آکوستیک خوبی به این نوع عایق ها می دهد و می توان از پشم شیشه به عنوان عایق صوتی نیز در ساختمان ها استفاده کرد.

 

معایب پشم شیشه

-          ساختار فیبری و متخلل این گونه از عایق ها، در مقابل رطوبت و نفوذ بخار و آب، مقاومت کمی از خود نشان می دهد و خاصیت عایق بودن آن نیز نسبت به رطوبت حساس بوده و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی کاسته می شود.

-          تماس مستقیم پشم شیشه با پوست، چشم و سیستم تنفسی مشکل زا خواهد بود. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است. اما، انجمن ها و ارگان های بهداشت، سلامتی و محیط زیست مختلفی، از جمله انجمن سلامتی کانادا (Health Canada)، آژانس بین المللی تحقیقات برروی سرطان (International Agency for Research on Cancer)، و سازمان ملی سم شناسی آمریکا (National Toxicology Program) با انجام آزمایشات مختلفی، عنوان کرده اند که در صورتی که پشم شیشه در یک سری آزمایشات و تست های مشخص، موفق عمل کند، هیچ خطری برای سیستم تنفسی نخواهد داشت. در هر صورت، توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با پشم شیشه از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.

-          به دلیل عدم مقاومت پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضدرطوبت و فویل های آلومینیومی اجباری است.

 

تولید پشم شیشه

برای تولید پشم شیشه، ابتدا، شیشه (معمولا شیشه بازیافت شده به صورت کاملا خرد شده) به همراه ماسه معمولی تا دمای 14500C حرارت داده شده و پخت می شود. شیشه در آن دما ذوب شده و با مذاب آن با نیروی فشاری از درون شبکه مش بندی شده ریز (به عنوان قالب) عبور کرده و تبدیل به فیبر می شود. فیبر پس از خروج از قالب در تماس با هوا خنک می شود. پس از این مرحله، برای افزایش استحکام و بهبود خواص مکانیکی الیاف شیشه و همچنین چسباندن الیاف به یک دیگر، رزین به الیاف اضافه می شود. الیاف رزین خورده تا دمای 2000C حرارت داده می شود تا رزین پلیمرایز شده و کاملا مستحکم شود. در مرحله نهایی، الیاف بریده شده و در صورت نیاز وارد ماشین پرس می شود تا به شکل مقاطع پتویی یا لوله ای دربیاید و یا به صورت پشم شیشه فله ای بسته بندی می شود.

glass wool production


کلمات کلیدی: عایق حرارتی، پشم شیشه، کاربری پشم شیشه، ضریب مقاومت حرارتی، ساختار الیافی، عایق سبک، عایق گرم