عایق های پلی ایزوسیانورات

در هر جامعه ای، نزدیک به شصت درصد درآمد سرانه آن جامعه صرف خرید انرژی شده و بیش از سی درصد انرژی تولیدی دGreen Energyر جهان صرف وسایل گرمایشی می­شود. تمرکز اصلی معماران ، طراحان ، سازندگان ، و سیاستمداران امروزی در هر کشوری بهینه سازی مصرف انرژی و محافظت و احیای محیط زیست است. صنعت عایق به عنوان راه حلی مطمئن و مقرون به صرفه مدتهاست که توجه کشورهای پیشرفته را به خود معطوف نموده است. به عنوان مثال، تنها در ایالات متحده، با استفاده از عایق کاری، سالیانه حدود 200 میلیون بشکه نفت در انرژی صرفه جویی می شود. 

علی رقم تلاشهای بسیاری که تولیدکنندگان صنعت عایق ایران نموده اند، متاسفانه تا به امروز این صنعت جایگاه مناسب خود را نداشته و اهمیت استفاده از عایق و کاربردهای آن نادیده گرفته شده است. در دانشنامه عایق ایران، سعی بر این است که با معرفی اصولی و فنی دانش عایق کاری و پیروی از استانداردهای تدوین شده در این زمینه، اهمیت صنعت و فرهنگ عایق کاری و صرفه جویی و حفاظت و حمایت از سلامت فردی، به سمع و نظر دست اندرکاران، سازندگان، تولیدکنندگان، مشتری ها و علاقمندان رسانده شده و این صنعت تا حد ممکن به صورت علمی و عملی به جامعه معرفی شود. در ایریما، تمرکز بر روی عایق کاری حرارتی و صوتی است البته به عایق های دیگر مانند عایق های ضدآتش و الکتریکی نیز به اختصار پرداخته می شود. 

 

امید است با همکاری همه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، عایق کاران، دوستان و اساتید این زمینه، مجموعه درخور، تدوین شده و گام های نخست برای تدوین استاندارد ملی عایق کاری برداشته شود.